no-img
پدیا

دانلود تحقیق در مورد مشخصات فیزیکی شتاب‌دهنده‌های پروتونی -پدیا


پدیا

ادامه مطلب

DOC
دانلود تحقیق در مورد مشخصات فیزیکی شتاب‌دهنده‌های پروتونی
doc
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶
هر صفحه 115 تومان
تعداد صفحات: 13 صفحه
۱,۵۰۰ تومان
۱,۵۰۰ تومان – خرید

دانلود تحقیق در مورد مشخصات فیزیکی شتاب‌دهنده‌های پروتونی


دانلود تحقیق در مورد مشخصات فیزیکی شتاب‌دهنده‌های پروتونی

فرمت قابل ویرایش ورد word

  تعداد صفحات: ۱۳ صفحه

 خلاصه ای از فایل

شتاب‌دهنده‌های ذرات، ابزاری هستند که از میدان‌های الکترومغناطیسی، جهت سوق دادن ذرات باردار به سرعت‌های بالا استفاده می‌کنند تا آن‌ها را به‌صورت پرتویی از ذرات درآورند [[i]]. چنین شتاب‌دهنده‌هایی به‌منظور استفاده و تحقیق در فیزیک ذرات (مانند LHC[1]در سرن)، و یا در کاربردهای متنوع‌تری از جمله ذره‌درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو طبقه‌بندی پایه‌ای برای این سیستم‌ها وجود دارد؛ یکی از آن‌ها برپایۀ میدان‌های الکتروستاتیکی و دیگری برپایۀ میدان‌های نوسانی می‌باشد. شتاب‌دهنده‌هایی که با میدان‌های نوسانی کار می‌کنند، از میدان‌های الکترومغناطیسی با بسامد تابشی استفاده می‌نمایند تا ذرات را شتاب دهند.

ولتاژ بالا ناشی از تخلیۀ الکتریکی، سبب شتاب ذرات تا انرژی‌های بالاتر می‌شود. در چنین شرایطی، الکترودها می‌توانند به‌صورت خطی و یا دایروی چیده شوند. در شتاب‌دهنده‌های خطی، ذرات در یک مسیر مستقیم شتاب داده می‌شوند. از این شتاب‌دهنده‌ها اغلب برای فراهم آوردن شتاب اولیه با انرژی کم برای ذرات، قبل از ورود آن‌ها به شتاب‌دهنده‌های دایروی استفاده می‌گردد. در شتاب‌دهنده‌های دایروی، ذرات در یک مسیر دایره‌ای شکل حرکت می‌کنند تا زمانی که به انرژی مناسب برسند.

مزیتی که شتاب‌دهند‌ه‌های دایروی نسبت به شتاب‌دهنده‌های خطی دارند، این است که چینش دایره‌ای این سیستم‌ها، امکان شتاب پیوستۀ ذرات را به‌طور نامحدودی فراهم می‌آورد. مزیت دیگر این‌که شتاب‌دهنده‌های دایروی کوچک‌تر از شتاب‌دهنده‌های خطی با توان مشابه هستند؛ به این معنا که یک شتاب‌دهندۀ خطی برای آن‌که توانی معادل با یک شتاب‌دهندۀ دایروی داشته باشد، باید دارای طول بسیار بلندی باشد. به‌طور کلی دو دستۀ مهم از شتاب‌دهنده‌های دایروی که در حال حاضر در سیستم‌های پروتون‌تراپی استفاده می‌شوند، سیکلوترون‌ها و سینکروترون‌ها هستند که در ادامه به توضیح مختصری دربارۀ ویژگی‌های فیزیکی و ساز و کار کلی عملکرد آن‌ها می‌پردازیم:

فهرست

-۱- مقدمه  ۱

۳-۲- سیکلوترون.. ۲

۳-۲-۱- سیستم بسامد تابشی (RF) 2

۳-۲-۲- میدان مغناطیسی.. ۳

۳-۲-۳- چشمۀ پروتونی.. ۵

۳-۲-۴- معرفی پارامترهای مرتبط با فرآیند درمان در پروتون‌تراپی برای یک سیکلوترون.. ۶

۳-۲-۵- معرفی پارامترهای توصیف‌کنندۀ مشخصات تعدادی از شتاب‌دهنده‌های سیکلوترونی.. ۷

۳-۳- سینکروترون.. ۸

۳-۴- شتاب‌دهنده‌های خطی برپایۀ پروتون‌تراپی.. ۱۰

۳-۵- سیکلوترون لابراتوار هاروارد (HCL) 10

۳-۵-۱- مشخصات فنی سیکلوترون HCL. 11

۳-۵-۲- سیستم شکل‌دهندۀ پرتو پروتونی برای HCL جهت درمان تومورهای چشمی.. ۱۲

 موضوعات :
فیزیک

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *